حلال ، سلامت و سعادت

محصولات آرایشی و بهداشتی حوزه حلال

حوزه فقهی

امروزه در دنیا نه تنها مسلمانان بلکه افراد پیرو سایر مذاهب نیز به دلیل بکارگیری مواد اولیه سالم در محصولات اسلامی، به استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی حلال روی آورده اند که این امر باعث شکل گیری بازار جدیدی به نام بازار مواد آرایشی حلال شده است.

هرچند استفاده از اجزا نجس به عنوان لوازم آرایش و برخورد به پوست حرام نیست اما موجب نجس شدن بدن انسان و انتقال نجاست خواهد شد که در موارد عبادی انسان موجب خلل می گردد.

 

حوزه اقتصادی

محصولات آرایشی حلال شامل محصولاتی است که در تولید آنها از مواد اولیه گیاهی و یا مواد اولیه حیوانی حلال استفاده شده باشد. استفاده از محصولات آرایشی می‌تواند در بهبود مد، ظاهر و افزایش اعتماد نقش بسزایی داشته باشد.

امروزه برخی از بانوان استفاده از لوازم آرایش را جزء لاینفک زندگی میدانند و این تمایل باعث شده کشور ما تبدیل به دومین مصرف کننده ی لوازم آرایش در خاورمیانه و هفتمین واردکننده لوازم آرایش در جهان شود. از سوی دیگر سن مصرف لوازم آرایش در ایران به زیر پانزده سال رسیده به طوری که برای برخی از زنان و دختران، استفاده از لوازم آرایش به نیاز ضروری تبدیل شده ؛ این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته تمایل به آرایش بیشتر در بین زنان مسن دیده می شود.

لوازم آرایش حلال، بخش جدیدی از این بازار است که طبق گزارش موسسه مراقبت­های شخصی استرالیا، بازار جهانی لوازم آرایش به ارزش 344 میلیارد دلار و بازار جهانی آرایش حلال 13 میلیارد دلار در سال است. بسیاری از مصرف­ کنندگان، در جهان، با صرف­نظر از مسائل مذهبی، لوازم آرایش حلال را انتخاب می­ کنند زیرا به دلیل نداشتن الکل از خشکی پوست جلوگیری می ­کند.

 

توسعه استفاده از محصولات آرایشی حلال

تحقیقات نشان می دهد که 20 درصد از جمعیت  مسلمانان در جهان در مصرف محصولات حلال دچار نگرانی هستند. اما در حال حاضر با رشد دانش مصرف کنندگان در جهان ، میزان مصرف محصولات حلال ، با درج نشان حلال روی برچسب محصولات مربوطه افزایش می یابد.

با توجه به رشد تولید کنندگان لوازم آرایشی معتبر حلال نسبت به شرکت های نام دار محصولات آرایشی در جهان ، بازار لوازم آرایشی و بهداشتی حلال در اروپا به سرعت در حال رشد است. این در حالیست که از سال 2009 که کمیسیون بهداشتی اروپا آزمایشات مربوط به لوازم آرایشی بر حیوانات را ممنوع کرد این امر موجب شد سازندگان لوازم آرایشی و بهداشتی از ترکیبات گیاهی در محصولات خود استفاده کنند. همین امر موجب شده است راه محصولات آرایشی و بهداشتی حلال در جهان هموار تر شود. پیش بینی می شود بازار جهانی لوازم آرایشی و بهداشتی حلال تا پایان سال 2023 ، با نرخ رشد 14.1 درصد ، رقمی بالغ  بر 53 میلیارد دلار ارزش گذاری شود. اکنون بسیاری از برند های  شناخته شده و بین المللی در جهان با اضافه کردن لوازم آرایشی حلال به محصولات خود ، میزان فروش خود را افزایش داده اند.

کشورهای هند، اندونزی، روسیه، ترکیه و مالزی از کشورهای پیش رو در تولید محصولات آرایشی بهداشتی در منطقه خاورمیانه محسوب می شوند.

حوزه علمی

لوازم آرایشی دارای ترکیبات شیمیایی متعددی از قبیل رنگ‌ها، اسانس‌ها، ‌فیلترهای رنگی و…. است که باعث تغییر رنگ پوست صورت ، خوشبو‌تر کردن، براق شدن و یا مات شدن پوست صورت می شود. در این میان برخی از مواد اولیه ای که در تولید محصولات آرایشی بکار می رود، به سلامت پوست آسیب می رسانند.

بخش اعظم محصولات آرایشی که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، نامرغوب و حاوی مقادیر زیادی مواد سمی مانند سرب و افلاتوکسین‌ هستند.

از سوی دیگر در ساخت برخی از محصولات آرایشی از مواد اولیه ای مانند خون، جفت و جنین استفاده می شود که در دین مبین اسلام حرام و نجس است. برخی از شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی در محصولات خود از بقایای جنینی مانند جفت استفاده می کنند که این کار موجب ایجاد نگرانی هایی از جهت انتقال بیماری ها شده است. جفت لایه تغذیه کننده جنین در رحم است که پس از تولد دور ریخته میشود. در حال حاضر استفاده از آن در محصولات آرایشی ممنوع شده ولی برخی کارخانه های تولیدکننده ادعا می کنند که مواد موجود در جفت، موجب رشد بافتی و برطرف شدن چین و چروک پوست می شود. سازندگان مواد آرایشی از جفت، تلاش می کنند با الکل و سایر مواد پاک کننده، جفت را از آلودگی میکروبی پاک نمایند. اما همچنان امکان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت وجود خواهد داشت.

محصولات آرایشی و بهداشتی که از مبادی رسمی وارد کشور می شوند از نظر وجود مواد غیر حلال در ترکیبات شان، اعم از اسیدهای چرب حاصل از حیوانات حرام گوشت، چربی‌های غیر مجاز، الکل، اسانس‌های غیر مجاز و ... توسط بازرسان مورد بررسی قرار می گیرند. اما متاسفانه بخش اعظم محصولاتی که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند بدون استانداردهای لازم هستند. بخشی از این محصولات به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی سرب، سرطان زا بوده و بخشی از این محصولات به دلیل دارا بودن مواد اولیه غیر حلال، نه تنها استفاده از آنها جایز نیست بلکه برای سلامتی افراد نیز بسیار مضر است.

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک ۲۴

تلفن : ۸۸۹۰۹۰۳۳ - ۰۲۱

نمابر : ۸۸۸۹۰۸۵۸ - ۰۲۱

پست الکترونیک : info@halal.gov.ir

دسترسی سریع

اتوماسیون اداری

نقشه سایت

تالار گفتگو

ورود اعضا

محصولات

© حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران است.

تلفن : -

نمابر : -