حلال ، سلامت و سعادت

دارو و ملزومات پزشکی حوزه حلال

حوزه فقهی

دارو مانند دیگر فراورده هایی که انسان مسلمان در زندگی با آنها در تماس بوده و یا مصرف می کند می تواند در دسته بندی حلال و یا حرام قرار گیرد. به عنوان مثال ژلاتینی که در کپسول های دارویی استفاده می شود اگر از منشا ژلاتین استخوان خوک باشد حکم حرام را دارد و یا اگر در فرآوری یک فرآورده دارویی از روغن خوک استفاده شود حلیت آن زیر سوال می رود. بنابراین باتوجه به جمعیت عظیم مسلمانان در دنیا و مصرف بالای داروهای مختلف که بسیاری از آنها توسط غیرمسلمان تولید می شود ، بررسی حلیت داروها امری مهم و اساسی به شمار می رود.

بدیهی است بسیاری از ترکیباتی که در دنیا به عنوان دارو یا همراه با دارو مصرف می شوند کاملا حلال بوده و لذا می توان این نوع فرآورده ها را مصرف کرد.

حوزه اقتصادی

در صنعت داروسازی تنها کیفیت فرآورده تولید شده ، ملاک تایید یک فرآورده نیست بلکه باید مشخص گردد که این فرآورده مطابق دستورالعمل صحیح تولید شده باشد.

این اصول در سرفصل های 1- مدیریت کیفیت 2- بهداشت و نظافت 3- معتبرسازی 4- شکایات از محصول و جمع آوری از بازار 5- تولید قراردادی 6- پرسنل 7- محوطه و ساختمانها 8- دستگاه ها و تجهیزات 9- مواد اولیه و بسته بندی 10- مستندات 11- مواد موثر دارویی با جزییات و دستورالعمل هایی تعریف می شوند . به عبارتی یک تولید کننده دارو در کلیه مراحل تولید خود از دریافت و خرید مواد اولیه ورودی به کارخانه تا توزیع محصول نهایی به بازار و حتی بعد از ورود به بازار موظف است این دستورالعمل های استاندارد را رعایت نماید. بدیهی است در همین سرفصل ها دستورالعمل های مربوط به روش ساخت حلال در تولید فرآورده های داروی را می توان گنجاند.

به عنوان مثال چگونگی تماس افراد با فرآورده و ظروف ، چگونگی شستشوی تجهیزات و مخازن ، چگونگی ساتفاده از مواد شیمیایی خاص مانند الکل و نحوه ی شستشوی آنها و چگونگی خرید مواد اولیه از کارخانه های فروشنده و بررسی فرآیندهایی ه ممکن است در کارخانه فروشنده رعایت اصول اسلامی را مدنظر قرار نداده باشند.

حوزه علمی

این بخش درحال بروز رسانی می باشد، از شکیبایی شما متشکریم .

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک ۲۴

تلفن : ۸۸۹۰۹۰۳۳ - ۰۲۱

نمابر : ۸۸۸۹۰۸۵۸ - ۰۲۱

پست الکترونیک : info@halal.gov.ir

دسترسی سریع

اتوماسیون اداری

نقشه سایت

تالار گفتگو

ورود اعضا

محصولات

© حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران است.

تلفن : -

نمابر : -