حلال ، سلامت و سعادت

محصولات آشامیدنی حوزه حلال

حوزه فقهی

نوشیدن تمام آشامیدنی‌ها ، انواع آب ، آب میوه ها ، عصاره ها و روغن ها ، (به جز مشتقات حیوانی) حلال و جائز است . ( خوردن شیر روغن و چربی حیوانات حلال گوشت حلال است و باقی حیوانات شیر و روغن شان نیز حرام است. )

 

آشامیدنی های حرام :

1- نوشیدنی های نجس

2- نوشیدنی های پلید و خبیث

3- آنچه که برای انسان ضرر دارد.

 4- نوشیدن شراب ، آبجو و تمامی نوشیدنی های مست کننده.

 

نجاسات

 خوردن و آشامیدن نجاسات و همچنین چیزی که نجس شده است تا زمانی که نجاستش باقی است و پاک نشده است حرام است. اگر چیزی مرطوب با یکی از نجاسات برخورد کند متنجس می گردد.اگر دو طرف برخورد خشک باشد نجاست منتقل نمی گردد. بعد از پاک شدن خوردن و آشامیدن آن بدون اشکال است.

 نجاسات عبارتند از:1-ادرار2- مدفوع حیوان حرام گوشت ،حتی حیوان دارای خون جهنده 3-مرداد4- خون5- سگ و خوک 6-، شراب فقاع و مایعات مست کننده 7- عرق شتر نجاست خوار 8- کافر

 

مواد پلید و خبیث

به چیزهایی که طبع انسانی های شهر نشین و متمدن از آن نفرت دارد خبیث و پلید می گویند.خوردن و آشامیدن چیز های خبیث مانند حشرات ، مواد بد بو، بول ، آب بینی و....که حال نوع افراد جامعه را دگرگون می کنند حرام است . اگر مقدار اندکی ماده خبیث با چیز حلال مخلوط شود که از نظر مردم ناچیز باشد و خوردن این ماده خبیث به حساب نیاید حلال است و خوردن آن محصول اشکال ندارد.

 

مواد مضر

 خوردن و آشامیدن هر چیزی که به بدن ضرر برساند حرام است و اگر احتمال منطقی و عقلایی بدهد که چیزی برای بدن ضرر دارد نباید آن را خورد.

ضرر که موجب حرمت می شود شامل احتمال هلاکت ، از بین رفتن حواس ظاهری یا درونی ، ایجاد و استمرار هر نوع بیماری و مریضی که مورد توجه عقلا باشد . اگر خوردن یا آشامیدن مقدار کمی از....... ضرر ندارد اما مصرف زیاد یا تکرار مصرف اعتیاد است مصرف کم آن حلال و مصرف زیاد یا تکرار مصرف آن حرام است خوردن یا نوشیدن داروهای سقط جنین ( باعث هلاکت دیگری میشود) سم ها و داروهای که عامل اختلال در انسان می‌شود و مصرف فراوان برخی مواد خوراکی که باعث بیماری است حرام است. اگر ماده ای برای شخصی ضرر داشته باشد و برای شخصی دیگر بی ضرر باشد برای یک نفر حرام و برای شخص دیگر حلال است. تولید موادی که برای غالب افراد جامعه مضر است حرام است؛حرام می باشد.

 

مواد مست کننده

 خوردن و آشامیدن موادی که باعث از بین رفتن عقل می شود و انسان را از حالت عادی خارج می کنند چه جامد باشد چه مایع حرام است. نوشیدن شراب محرمات مسلم اسلامی است نوشیدن اندکی شراب هم حرام است. حتی اگر شخصی را مست نکند،نوشیدن فقاع شراب جو حرام است و حکم شراب را دارد ،نوشیدن شرابی که از خرما ، عسل ، سیب و هرچیزی گرفته شود حرام است.

اگر شراب خود به خود و چه با جوشاندن به سرکه تبدیل شود خوردنش اشکال ندارد.

اگر آب انگور خود به خود به جوش بیاید و تبخیر شوند خوردن آن حرام می شود مگر آن که دو سوم آب آن کم شود.

 

 

حوزه اقتصادی

این بخش درحال بروز رسانی می باشد، از شکیبایی شما متشکریم .

حوزه علمی

این بخش درحال بروز رسانی می باشد، از شکیبایی شما متشکریم .

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک ۲۴

تلفن : ۸۸۹۰۹۰۳۳ - ۰۲۱

نمابر : ۸۸۸۹۰۸۵۸ - ۰۲۱

پست الکترونیک : info@halal.gov.ir

دسترسی سریع

اتوماسیون اداری

نقشه سایت

تالار گفتگو

ورود اعضا

محصولات

© حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران است.

تلفن : -

نمابر : -