حلال ، سلامت و سعادت

ضوابط و مقررات

الزامات عملی

اساس ممنوعیت بعضی غذاها

حلال و حرام

الزامات عملی

در این قسمت به چگونگی ترجمه قوانین در عمل نگاهی می اندازیم.

 

مردار و حیوانات مرده

این موضوع که خوردن گوشت مردار نفرت انگیز است مورد قبول همگان قرار گرفته است و احتمالاً در جوامع متمدن امروز کسی به این کار مبادرت نمی کند. با اینحال احتمال مردن حیوانات قبل از کامل شدن عملیات کشتار در اثر شوک حاصل از انجام بی حسی قبل از کشتار وجود دارد. این مسئله در اروپا بیشتر از آمریکای شمالی مطرح است. گوشت این حیوانات برای مصرف مسلمانان مناسب نمی باشند .

کشتار مناسب:  شرایط موکدی برای کشتار حیوانات وجود دارد از جمله اینکه، حیوان باید از گونه های حلال باشد مثل گاو، گوسفند و غیره ،  حیوان باید توسط یک مسلمان بالغ کشتار شود، هنگام کشتار کردن نام خداوند ذکر شود و کشتار باید با بریدن گلوی حیوان بسرعت انجام شود به نحویکه خونگیری کامل انجام شده و منجر به مرگ سریع گردد.

علاوه بر این ملاحظات دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند مثل تیمار حیوانات، دادن آب به حیوانات تشنه و استفاده از کارد تیز. این شرایط تضمین کننده رفتار انسانی با حیوانات در قبل و طی کشتار است. محصولات فرعی یا اجزاء تشکیل دهنده مواد غذایی که از دام مشتق می شوند در صورتی برای مصرف مسلمانان جایزند که حیوانات طبق مقررات اسلامی کشتار شده باشند.

 

خوک

 گوشت، چربی و محصولات فرعی یا اجزاء مشتق شده از خوک برای مصرف مسلمانان ممنوع شده است. باید از احتمال آلودگی متقاطع گوشت خوک با محصولات حلال بطور کامل ممانعت کرد. در اسلام مسئله ممنوعیت فراتر از موضوع خوردن مطرح شده است. برای مثال فرد مسلمان نباید به خرید، فروش، پرورش، حمل و نقل، کشتار و هر راهی که منجر به کسب سود و منفعت از خوک یا دیگر موارد حرام می شود مبادرت نماید. فرد نمی تواند خوک را با روش اسلامی کشتار نماید و آنرا حلال بداند.

 

خون

معمولاً خون بصورت مایع برای مصرف عرضه نمی گردد. اما محصولات تهیه شده از خون و اجزاء مشتق شده از خون در دسترس مصرف کنندگان قرار دارند. در خصوص حرام بودن محصولاتی که از خون تهیه می شود در بین علماء اسلامی اتفاق نظر وجود دارد.

 

الکل و دیگر مواد سکر آور

مشروبات الکلی نظیر شراب، آبجو و لیکور موکداً ممنوع شده اند زیرا چنین غذاهایی نجس محسوب می شوند. مواد دارویی غیر درمانی و دیگر مواد سکرآور که بر روی فکر، سلامتی و عملکرد فرد تاثیر می گذارند نیز منع شده اند. مصرف کردن این مواد چه بصورت مستقیم و یا به عنوان جزئی از غذا مجاز نمی باشد.

 

گوشت و مرغ

حیوانات باید توسط یک مسلمان عاقل و با ذکر نام خداوند کشتار شوند. با استفاده از یک کارد تیز وریدهای وداج، شریانهای کاروتید، نای و مری بریده شده و خون باید بطور کامل از بدن خارج شود. اسلام تاکید زیادی بر رعایت رفتار انسانی نسبت به حیوانات دارد بطوریکه تا زمانیکه حیوان جان در بدن دارد انجام مراحل پس از ذبح مجاز نمی باشد.

 

ماهی و غذاهای دریایی

برای درک چگونگی قابل پذیرش بودن ماهی و غذاهای دریایی، فرد باید از قوانین موجود در حوزه های مختلف علوم اسلامی اطلاع داشته باشد. این مسئله به فرهنگ زندگی مسلمانان در مناطق مختلف نیز بستگی دارد. همه مسلمانان ماهی های دارای فلس را حلال می دانند، در حالیکه بعضی گروهها ماهی های فاقد فلس مثل گربه ماهی را حلال نمی دانند. حتی اختلاف نظر بیشتری در بین مسلمانان در مورد غذاهای دریایی نظیر نرم تنان و سخت پوستان وجود دارد. بنظر می رسد که باید شرایط و تفاوتهارا در نواحی مختلف جهان بدرستی درک نمود. برای مثال برای صادر کردن محصولات حاوی طعم های مواد غذایی دریایی چنین درکی لازم است.

 

لبنیات و تخم مرغ

شیر و تخم مرغی که از حیوانات حلال بدست آمده باشد حلال است. در کشورهای غربی گاو منبع اصلی تولید شیر و مرغ منبع اصلی تولید تخم مرغ است. بر روی بسته بندی شیر و تخم مرغ بدست آمده از منابع دیگر باید برچسب متناسب با آن زده شود. محصولات گوناگونی از شیر و تخم مرغ بدست می آید. شیر برای تهیه پنیر، کره و خامه استفاده می شود. برای تولید اغلب پنیرها از آنزیم های مختلفی استفاده می شود. چنانچه این آنزیم ها از میکروارگانیسم ها یا حیوانات کشتار شده حلال بدست آمده باشند حلال می باشند. اگر آنزیم ها از منابع خوک تهیه شده باشند حرام و اگر از حیوانات کشتار شده غیر حلال تهیه شده باشند سوال برانگیز و مورد شک و تردید خواهند بود. بر همین اساس امولسیفایرها، ممانعت کننده های رشد کپک، و دیگر افزودنی های غذایی که از منابع نامعلوم بدست آمده اند و در تولید محصولات شیر و تخم مرغ استفاده می شوند برای مصرف مورد تردید هستند.

 

گیاهان و سبزیجات

 این مواد به استثناء نوشیدیهای الکلی یا دیگر مواد سکرآور عموماً حلال هستند. با اینحال در کارخانجات مدرن فرآوری مواد غذایی، ممکن است سبزیجات و گوشت ها در یک کارخانه و با تجهیزات مشترک فرآوری شوند که این امر احتمال آلودگی متقاطع را افزایش می دهد. همچنین ممکن است مواد غذایی خاصی با منشاء حیوانی در فرآوری سبزیجات استفاده شود و محصولات تهیه شده را مورد شک و تردید قرار دهد. بنابراین روش های تولید و فراوری مواد غذایی باید بدقت پایش شوند تا حلال بودن غذاهای با منشاء گیاهی مورد شک و تردید قرار نگیرند.

از بحث حاضر در خصوص قوانین و مقررات مشخص می گردد که فاکتورهای متعددی می تواند تعیین کننده وضعیت حلال یا حرام یک غذای خاص باشد که بستگی به طبیعت آن، نحوه فراوری و چگونگی فراهم آوردن مواد متشکله آن دارد. برای مثال، همه محصولات بدست آمده از خوک را باید حرام دانست زیرا خود خوک حرام است. بر همین اساس گوشت گاوی که مطابق با دستورات اسلامی کشتار نشده باشد قابل پذیرش نیست، و البته غذای دزدی شده یا هر محصولی که به هر طریقی که مغایر آموزش های اسلامی بدست آمده باشد نیز حرام است. غذا و نوشیدنیهایی که سمی یا سکرآور باشد حتی در مقادیر کم حرام می باشند زیرا برای سلامتی انسان مضر هستند.

 

دلایل ممنوعیت برخی غذاها

در شریعت اسلام، الله خداوند قادر متعال است. او شریکی ندارد. اولین شرط مسلمان بودن اقرار به وحدانیت خداونداست. بنابراین همه باید مطیع امر پروردگار باشند. مخالفتی با این حقیقت وجود ندارد و توضیحی در این خصوص لازم نیست. اساس ممنوعیت گروه غذایی فوق الذکر صرفاً و اکیداً بر اساس دستور قرآن کریم و شریعت اسلامی است. با این حال برخی از دانشمندان بر اساس دانسته های علمی خود سعی در توجیه و توضیح برخی از این ممنوعیت ها دارند که در ذیل آورده شده است :

 

۱- مردار و حیوانات مرده برای مصرف انسان نامناسب هستند، زیرا روند فساد سبب تولید مواد شیمیایی می شود که برای انسان مضر است .

۲- خونی که از بدن خارج می شود حاوی باکتریهای مضر، محصولات حاصل از متابولیسم، و توکسین ها می باشد .

۳- خوک به عنوان ناقل جهت ورود کرم های بیماریزا به بدن انسان ایفاء نقش می کند. عفونت ناشی از انگل های تریشینلا اسپیرالیس و تنیاسولیوم چندان غیرمعمول نیست. همچنین اذعان می شود که ترکیب اسید های چرب مربوط به چربی خوک با چربی بدن و سیستم های بیوشیمیایی بدن انسان ناسازگار است .

۴- مواد سکرآور برای سیستم عصبی مضر است و بر روی عقل و قوه تشخیص انسان تاثیر می گذارد. در بسیاری موارد این مواد منجر به بروز مشکلات اجتماعی و خانوادگی شده و حتی سبب تهدید زندگی فرد می شود .

 

این توضیحات مسلما کامل نیستند، اما اساس حقیقی این ممنوعیت ها فرمان الهی است که در چندین جای قرآن آمده است که: « شما را از آن منع کردیم ... » و در واقع این دستورات راهنمای مسلمان معتقد است و چنانچه می دانیم اسلام ، سلامت در دنیا و سعادت در آخرت را درنظر دارد که مصرف مواد حرام هم در جهت دنیوی و هم اخروی مضر است.

حلال و حرام

دستورات کلی قرآن می گوید که همه غذاها حلال هستند، جز آنچه بطور مشخص به عنوان حرام ذکر شده است. بر اساس قرآن مجید کتاب مقدس مسلمانان همه غذاهایی که خداوند برای ما انسانها تهیه نموده حلال می باشند.

«ای اهل ایمان روزی حلال و پاکیزه که ما نصیب شما کرده ایم بخورید و شکر خدا را بجای آرید و تنها سپاس او گویید اگر شما خالص خدا را می پرستید» «سوره بقره، آیه ۱۷۲»

در قرآن مجید و در آیات زیر غذاهای غیرمجاز ذکر شده اند :

« به تحقیق خداوند حرام گردانید بر شما مردار و خون و گوشت خوک را و هر ذبیحه را که به اسم غیرخدا کشته باشند پس هر کس که بخوردن آن مضطر شود و به آن تمایل نداشته باشد گناهی بر او نخواهد بود که به قدر احتیاج صرف کند که خدا آمرزنده و مهربان است » «سوره بقره آیه ۱۷۳»

 

« برای شما مومنان گوشت مردار و خون و خوک و آن ذبیحه ای را که به نام غیرخدا کشتند همه حرام شد و نیز حرام است هر حیوانی که به خفه کردن یا به چوب زدن یا از بلندی افکندن یا به شاخ زدن به هم بمیرند و نیز نیم خورده درندگان جز آن را که قبلاً تزکیه کرده باشید حرام است و نیز آن را که برای بتان می کشید و آن را که به تیرها قسمت می کنید که این کار فسق است. امروز کافران از اینکه به دین شما دستبرد زنند واختلالی رسانند طمع بریدند پس شما از آنان بیمناک نباشید و از من بترسید. امروز دین شما را به حد کمال رسانیدم و بر شما نعمتم را تمام کردم و بهترین آیین اسلام است.هرگاه از روی اضطرار نه به قصد گناه چیزی از آنچه حرام شده مرتکب شود حق بر او سخت نگیرد که خدا بخشنده و مهربان است » «سوره مائده، آیه۳»

 

مصرف الکل و دیگر مواد سکرآور بر اساس آیه زیر ممنوع شده است:

« ای اهل ایمان شراب و قمار و بت پرستی و تیرهای گروبندی که رسمی بود در جاهلیت همه اینها پلید و از اعمال شیطان است. از آن البته دوری کنید تا رستگار شوید» «سوره مائده، آیه ۹۰»

 

در گروههای غذایی سخت گیرانه ترین مقررات مربوط به گوشت است. نه تنها خون، گوشت خوک و گوشت حیوانات مرده یا حیواناتیکه برای غیرخداوند قربانی شده اند بشدت ممنوع شده است، بلکه برای حیوانات حلال گوشت نیز ذکر نام خداوند هنگام ذبح لازم است.

« پس شما مومنان چنانکه به آیات خدا ایمان دارید از آنچه نام خدا بر آن ذکر شد تناول کنید» « سوره انعام، آیه ۱۱۸»

 

« و از آنچه نام خدا بر آن ذکر نشده مخورید که آن فسق و تبه کاریست. اهریمنان سخت به دوستان و پیروان خود وسوسه کنند تا با شما به جدل و منازعه برخیزند و اگر شما هم از آنان پیروی کنید مانند آنها مشرک خواهید شد» «سوره انعام، آیه ۱۲۱»

 

بر این اساس، کلیه غذاهای پاک و تمیز برای مصرف مسلمانان مجاز است غیر از گروههای غذایی زیرو همچنین هر محصولی که از آنان مشتق شده و یا به آنها آلوده شده باشد:

 

• مردار یا حیوان مرده

•  خون جاری و منعقد شده

• خوک و کلیه محصولات فرعی بدست آمده از آن

• حیواناتیکه هنگام ذبح آنها نام خداوند ذکر نشده باشد

•  هنگامیکه کشتار حیوانات به گونه ای است که مانع خروج کامل خون از بدن شود

• حیواناتیکه با نامی غیر از نام خداوند کشتار شده باشند

• همه انواع مواد سکرآور و موادی که انسان را از حالت طبیعی خارج می کند شامل الکل و مواد مخدر

•  حیوانات گوشتخوار دارای دندان نیش، نظیر شیرها، سگ ها، گرگها یا ببرها

• پرندگان دارای چنگالهای تیز (پرندگان شکاری)، نظیر باز، عقاب، جغد و کرکس

•  حیوانات خشکی زی نظیر قورباغه و مار

 

از آیات قرآن، حدیث و شرح و تفسیر علمای مسلمان، قوانین غذای اسلامی استنتاج شده است. در زیر آیات دیگری از قرآن در ارتباط با غذا و نوشیدیها آورده شده است.

 

« ای مردم از آنچه در زمین است حلال و پاکیزه را تناول کنید و پیروی نکنید وسوسه های شیطان را محققاً شیطان از برای شما دشمن آشکاریست » سوره بقره، آیه ۱۶۸»

 

« ای اهل ایمان البته به عهد و پیمان خود وفا کنید (و بدانید که) بهائم بسته زبان برای شما حلال گردید جز آنچه بعداً برایتان تلاوت خواهد شد و جز آن صیدی که بر شما در حال احرام حلال نیست، همانا خدا به هر چه خواهد حکم کند» « سوره مائده، آیه ۱»

 

« ای پیغمبر از تو سوال خواهند کرد که بر آنها چه چیز حلال گردیده بگو برای شما هر چه پاکیزه است حلال شده و صیدی که به سگان شکاری آموخته اند که به آنها آنچه خدا به شما یاد داده می آموزید. پس از صیدی که برای شما نگهدارند بخورید و نام خدا را بر آن صید یاد کنید و از خدا بترسید که خدا زود به حساب خلق می رسد» « سوره مائده، آیه ۴»

 

« امروز هرچه پاکیزه است شما را حلال شد و طعام اهل کتاب برای شما و طعام شما برای آنها حلالست...» «سوره مائده، آیه ۵»

 

« ای اهل ایمان حرام مکنید طعام های پاکیزه ای که خدا برای شما حلال نموده و ستم و تعدی به یکدیگر مکنید که خدا ستمکاران را دوست نمی دارد» « سوره مائده، آیه ۸۷»

« و هرچیز حلال و پاکیزه ای که خدا روزی شما کرده از آن بخورید و بپرهیزید از مخالفت آن خدائی که به او گرویده اید» « سوره مائده، آیه ۸۸»

 

« چرا از آنچه (از ذبایح که) نام خدا بر آن ذکر شده نمی خورند و برخود حرام می کنند در صورتیکه آنچه خدا بر شما حرام کرده مفصل بیان نمود که از آنها هم به هرچه ناچار شوید باز حلالست و بسیاری مردم به هوای نفس خود از روی جهل و نادانی به گمراهی روند همانا خدا به تجاوز کنندگان از حدود و احکام الهی داناتر است »« سوره انعام، آیه ۱۱۹»

 

« و از آنچه نام خدا بر آن ذکر نشده مخورید که آن فسق و تبه کاریست، اهریمنان سخت به دوستان و پیروان خود وسوسه کنند تا با شما به جدل و منازعه برخیزند و اگر شما هم از آنان پیروی کنید مانند آنها مشرک خواهید شد» « سوره انعام، آیه ۱۲۱»

 

« بعض حیوانات استفاده باربری و سواری کنید و از آنچه رزق شما کرده بخورید و از پی اغوای شیطان مروید که او شما را دشمن آشکاریست » « سوره انعام، آیه ۱۴۲»

 

« بگو ای پیغمبر در احکامی که به من وحی شده من چیزی را که برای خورندگان طعام حرام باشد نمی یابم جز آنکه میته باشد یا خون ریخته یا گوشت خوک که پلید است و یا حیوانی که بدون ذکر نام خدا از روی فسق ذبح کنند و همین ها که حرام است هرگاه کسی به خوردن آن مضطر گردید از روی ستم و از راه تجاوز از فرمان خدا نباشد و به قدر ضرورت صرف کند خواهد بخشید که خدا بر خلق بسیار بخشنده و مهربان است »« سوره انعام، آیه ۱۴۵»

 

 « پس شما مومنان از آنچه خدا روزی حلال و طیب شما قرار داده تناول کنید و شکر نعمتش به جای آرید اگر حقیقتا خدا را می پرستید» « سوره نحل، آیه ۱۱۴»

 

« خدا بر شما بندگان تنها مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را به نام غیرخدا ذبح کنند حرام گردانید و باز از همین حرام ها نیز اگر کسی مضطر و ناچار شود بی آنکه قصد تجاوز و تعدی از حکم خدا نماید به قدر ضرورت تناول کند خدا البته غفور و مهربان است » « سوره نحل، آیه ۱۱۵»

 

اطلاعات تماس

دسترسی سریع

پیوندها

محصولات

آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - بالاتر از میدان ولیعصر - کوچه دانش کیان - پلاک ۲۴

تلفن : ۸۸۹۰۹۰۳۳ - ۰۲۱

اتوماسیون اداری

نقشه سایت

نمابر : ۸۸۸۹۰۸۵۸ - ۰۲۱

پست الکترونیک : info@halal.gov.ir

تالار گفتگو

ورود اعضا

موسسه موضوع شناسی احکام فقهی

همکاران بین المللی

© حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران است.

تلفن : -

نمابر : -

 • حلال و حرام

  دستورات کلی قرآن می گوید که همه غذاها حلال هستند، جز آنچه بطور مشخص به عنوان حرام ذکر شده است. بر اساس قرآن مجید کتاب مقدس مسلمانان همه غذاهایی که خداوند برای ما انسانها تهیه نموده حلال می باشند.

  «ای اهل ایمان روزی حلال و پاکیزه که ما نصیب شما کرده ایم بخورید و شکر خدا را بجای آرید و تنها سپاس او گویید اگر شما خالص خدا را می پرستید» «سوره بقره، آیه ۱۷۲»

  در قرآن مجید و در آیات زیر غذاهای غیرمجاز ذکر شده اند :

  « به تحقیق خداوند حرام گردانید بر شما مردار و خون و گوشت خوک را و هر ذبیحه را که به اسم غیرخدا کشته باشند پس هر کس که بخوردن آن مضطر شود و به آن تمایل نداشته باشد گناهی بر او نخواهد بود که به قدر احتیاج صرف کند که خدا آمرزنده و مهربان است » «سوره بقره آیه ۱۷۳»

   

  « برای شما مومنان گوشت مردار و خون و خوک و آن ذبیحه ای را که به نام غیرخدا کشتند همه حرام شد و نیز حرام است هر حیوانی که به خفه کردن یا به چوب زدن یا از بلندی افکندن یا به شاخ زدن به هم بمیرند و نیز نیم خورده درندگان جز آن را که قبلاً تزکیه کرده باشید حرام است و نیز آن را که برای بتان می کشید و آن را که به تیرها قسمت می کنید که این کار فسق است. امروز کافران از اینکه به دین شما دستبرد زنند واختلالی رسانند طمع بریدند پس شما از آنان بیمناک نباشید و از من بترسید. امروز دین شما را به حد کمال رسانیدم و بر شما نعمتم را تمام کردم و بهترین آیین اسلام است.هرگاه از روی اضطرار نه به قصد گناه چیزی از آنچه حرام شده مرتکب شود حق بر او سخت نگیرد که خدا بخشنده و مهربان است » «سوره مائده، آیه۳»

   

  مصرف الکل و دیگر مواد سکرآور بر اساس آیه زیر ممنوع شده است:

  « ای اهل ایمان شراب و قمار و بت پرستی و تیرهای گروبندی که رسمی بود در جاهلیت همه اینها پلید و از اعمال شیطان است. از آن البته دوری کنید تا رستگار شوید» «سوره مائده، آیه ۹۰»

   

  در گروههای غذایی سخت گیرانه ترین مقررات مربوط به گوشت است. نه تنها خون، گوشت خوک و گوشت حیوانات مرده یا حیواناتیکه برای غیرخداوند قربانی شده اند بشدت ممنوع شده است، بلکه برای حیوانات حلال گوشت نیز ذکر نام خداوند هنگام ذبح لازم است.

  « پس شما مومنان چنانکه به آیات خدا ایمان دارید از آنچه نام خدا بر آن ذکر شد تناول کنید» « سوره انعام، آیه ۱۱۸»

   

  « و از آنچه نام خدا بر آن ذکر نشده مخورید که آن فسق و تبه کاریست. اهریمنان سخت به دوستان و پیروان خود وسوسه کنند تا با شما به جدل و منازعه برخیزند و اگر شما هم از آنان پیروی کنید مانند آنها مشرک خواهید شد» «سوره انعام، آیه ۱۲۱»

   

  بر این اساس، کلیه غذاهای پاک و تمیز برای مصرف مسلمانان مجاز است غیر از گروههای غذایی زیرو همچنین هر محصولی که از آنان مشتق شده و یا به آنها آلوده شده باشد:

   

  • مردار یا حیوان مرده

  •  خون جاری و منعقد شده

  • خوک و کلیه محصولات فرعی بدست آمده از آن

  • حیواناتیکه هنگام ذبح آنها نام خداوند ذکر نشده باشد

  •  هنگامیکه کشتار حیوانات به گونه ای است که مانع خروج کامل خون از بدن شود

  • حیواناتیکه با نامی غیر از نام خداوند کشتار شده باشند

  • همه انواع مواد سکرآور و موادی که انسان را از حالت طبیعی خارج می کند شامل الکل و مواد مخدر

  •  حیوانات گوشتخوار دارای دندان نیش، نظیر شیرها، سگ ها، گرگها یا ببرها

  • پرندگان دارای چنگالهای تیز (پرندگان شکاری)، نظیر باز، عقاب، جغد و کرکس

  •  حیوانات خشکی زی نظیر قورباغه و مار

   

  از آیات قرآن، حدیث و شرح و تفسیر علمای مسلمان، قوانین غذای اسلامی استنتاج شده است. در زیر آیات دیگری از قرآن در ارتباط با غذا و نوشیدیها آورده شده است.

   

  « ای مردم از آنچه در زمین است حلال و پاکیزه را تناول کنید و پیروی نکنید وسوسه های شیطان را محققاً شیطان از برای شما دشمن آشکاریست » سوره بقره، آیه ۱۶۸»

   

  « ای اهل ایمان البته به عهد و پیمان خود وفا کنید (و بدانید که) بهائم بسته زبان برای شما حلال گردید جز آنچه بعداً برایتان تلاوت خواهد شد و جز آن صیدی که بر شما در حال احرام حلال نیست، همانا خدا به هر چه خواهد حکم کند» « سوره مائده، آیه ۱»

   

  « ای پیغمبر از تو سوال خواهند کرد که بر آنها چه چیز حلال گردیده بگو برای شما هر چه پاکیزه است حلال شده و صیدی که به سگان شکاری آموخته اند که به آنها آنچه خدا به شما یاد داده می آموزید. پس از صیدی که برای شما نگهدارند بخورید و نام خدا را بر آن صید یاد کنید و از خدا بترسید که خدا زود به حساب خلق می رسد» « سوره مائده، آیه ۴»

   

  « امروز هرچه پاکیزه است شما را حلال شد و طعام اهل کتاب برای شما و طعام شما برای آنها حلالست...» «سوره مائده، آیه ۵»

   

  « ای اهل ایمان حرام مکنید طعام های پاکیزه ای که خدا برای شما حلال نموده و ستم و تعدی به یکدیگر مکنید که خدا ستمکاران را دوست نمی دارد» « سوره مائده، آیه ۸۷»

  « و هرچیز حلال و پاکیزه ای که خدا روزی شما کرده از آن بخورید و بپرهیزید از مخالفت آن خدائی که به او گرویده اید» « سوره مائده، آیه ۸۸»

   

  « چرا از آنچه (از ذبایح که) نام خدا بر آن ذکر شده نمی خورند و برخود حرام می کنند در صورتیکه آنچه خدا بر شما حرام کرده مفصل بیان نمود که از آنها هم به هرچه ناچار شوید باز حلالست و بسیاری مردم به هوای نفس خود از روی جهل و نادانی به گمراهی روند همانا خدا به تجاوز کنندگان از حدود و احکام الهی داناتر است »« سوره انعام، آیه ۱۱۹»

   

  « و از آنچه نام خدا بر آن ذکر نشده مخورید که آن فسق و تبه کاریست، اهریمنان سخت به دوستان و پیروان خود وسوسه کنند تا با شما به جدل و منازعه برخیزند و اگر شما هم از آنان پیروی کنید مانند آنها مشرک خواهید شد» « سوره انعام، آیه ۱۲۱»

   

  « بعض حیوانات استفاده باربری و سواری کنید و از آنچه رزق شما کرده بخورید و از پی اغوای شیطان مروید که او شما را دشمن آشکاریست » « سوره انعام، آیه ۱۴۲»

   

  « بگو ای پیغمبر در احکامی که به من وحی شده من چیزی را که برای خورندگان طعام حرام باشد نمی یابم جز آنکه میته باشد یا خون ریخته یا گوشت خوک که پلید است و یا حیوانی که بدون ذکر نام خدا از روی فسق ذبح کنند و همین ها که حرام است هرگاه کسی به خوردن آن مضطر گردید از روی ستم و از راه تجاوز از فرمان خدا نباشد و به قدر ضرورت صرف کند خواهد بخشید که خدا بر خلق بسیار بخشنده و مهربان است »« سوره انعام، آیه ۱۴۵»

   

   « پس شما مومنان از آنچه خدا روزی حلال و طیب شما قرار داده تناول کنید و شکر نعمتش به جای آرید اگر حقیقتا خدا را می پرستید» « سوره نحل، آیه ۱۱۴»

   

  « خدا بر شما بندگان تنها مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را به نام غیرخدا ذبح کنند حرام گردانید و باز از همین حرام ها نیز اگر کسی مضطر و ناچار شود بی آنکه قصد تجاوز و تعدی از حکم خدا نماید به قدر ضرورت تناول کند خدا البته غفور و مهربان است » « سوره نحل، آیه ۱۱۵»

   

 • اساس ممنوعیت بعضی غذاها

  در شریعت اسلام، الله خداوند قادر متعال است. او شریکی ندارد. اولین شرط مسلمان بودن اقرار به وحدانیت خداونداست. بنابراین همه باید مطیع امر پروردگار باشند. مخالفتی با این حقیقت وجود ندارد و توضیحی در این خصوص لازم نیست. اساس ممنوعیت گروه غذایی فوق الذکر صرفاً و اکیداً بر اساس دستور قرآن کریم و شریعت اسلامی است. با این حال برخی از دانشمندان بر اساس دانسته های علمی خود سعی در توجیه و توضیح برخی از این ممنوعیت ها دارند که در ذیل آورده شده است :

   

  ۱- مردار و حیوانات مرده برای مصرف انسان نامناسب هستند، زیرا روند فساد سبب تولید مواد شیمیایی می شود که برای انسان مضر است .

  ۲- خونی که از بدن خارج می شود حاوی باکتریهای مضر، محصولات حاصل از متابولیسم، و توکسین ها می باشد .

  ۳- خوک به عنوان ناقل جهت ورود کرم های بیماریزا به بدن انسان ایفاء نقش می کند. عفونت ناشی از انگل های تریشینلا اسپیرالیس و تنیاسولیوم چندان غیرمعمول نیست. همچنین اذعان می شود که ترکیب اسید های چرب مربوط به چربی خوک با چربی بدن و سیستم های بیوشیمیایی بدن انسان ناسازگار است .

  ۴- مواد سکرآور برای سیستم عصبی مضر است و بر روی عقل و قوه تشخیص انسان تاثیر می گذارد. در بسیاری موارد این مواد منجر به بروز مشکلات اجتماعی و خانوادگی شده و حتی سبب تهدید زندگی فرد می شود .

   

  این توضیحات مسلما کامل نیستند، اما اساس حقیقی این ممنوعیت ها فرمان الهی است که در چندین جای قرآن آمده است که: « شما را از آن منع کردیم ... » و در واقع این دستورات راهنمای مسلمان معتقد است و چنانچه می دانیم اسلام ، سلامت در دنیا و سعادت در آخرت را درنظر دارد که مصرف مواد حرام هم در جهت دنیوی و هم اخروی مضر است.

 • الزامات عملی

  لبنیات و تخم مرغ

  در این قسمت به چگونگی ترجمه قوانین در عمل نگاهی می اندازیم.

   

  مردار و حیوانات مرده

  این موضوع که خوردن گوشت مردار نفرت انگیز است مورد قبول همگان قرار گرفته است و احتمالاً در جوامع متمدن امروز کسی به این کار مبادرت نمی کند. با اینحال احتمال مردن حیوانات قبل از کامل شدن عملیات کشتار در اثر شوک حاصل از انجام بی حسی قبل از کشتار وجود دارد. این مسئله در اروپا بیشتر از آمریکای شمالی مطرح است. گوشت این حیوانات برای مصرف مسلمانان مناسب نمی باشند .

  کشتار مناسب:  شرایط موکدی برای کشتار حیوانات وجود دارد از جمله اینکه، حیوان باید از گونه های حلال باشد مثل گاو، گوسفند و غیره ،  حیوان باید توسط یک مسلمان بالغ کشتار شود، هنگام کشتار کردن نام خداوند ذکر شود و کشتار باید با بریدن گلوی حیوان بسرعت انجام شود به نحویکه خونگیری کامل انجام شده و منجر به مرگ سریع گردد.

  علاوه بر این ملاحظات دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند مثل تیمار حیوانات، دادن آب به حیوانات تشنه و استفاده از کارد تیز. این شرایط تضمین کننده رفتار انسانی با حیوانات در قبل و طی کشتار است. محصولات فرعی یا اجزاء تشکیل دهنده مواد غذایی که از دام مشتق می شوند در صورتی برای مصرف مسلمانان جایزند که حیوانات طبق مقررات اسلامی کشتار شده باشند.

   

  خوک

   گوشت، چربی و محصولات فرعی یا اجزاء مشتق شده از خوک برای مصرف مسلمانان ممنوع شده است. باید از احتمال آلودگی متقاطع گوشت خوک با محصولات حلال بطور کامل ممانعت کرد. در اسلام مسئله ممنوعیت فراتر از موضوع خوردن مطرح شده است. برای مثال فرد مسلمان نباید به خرید، فروش، پرورش، حمل و نقل، کشتار و هر راهی که منجر به کسب سود و منفعت از خوک یا دیگر موارد حرام می شود مبادرت نماید. فرد نمی تواند خوک را با روش اسلامی کشتار نماید و آنرا حلال بداند.

   

  خون

  معمولاً خون بصورت مایع برای مصرف عرضه نمی گردد. اما محصولات تهیه شده از خون و اجزاء مشتق شده از خون در دسترس مصرف کنندگان قرار دارند. در خصوص حرام بودن محصولاتی که از خون تهیه می شود در بین علماء اسلامی اتفاق نظر وجود دارد.

   

  الکل و دیگر مواد سکر آور

  مشروبات الکلی نظیر شراب، آبجو و لیکور موکداً ممنوع شده اند زیرا چنین غذاهایی نجس محسوب می شوند. مواد دارویی غیر درمانی و دیگر مواد سکرآور که بر روی فکر، سلامتی و عملکرد فرد تاثیر می گذارند نیز منع شده اند. مصرف کردن این مواد چه بصورت مستقیم و یا به عنوان جزئی از غذا مجاز نمی باشد.

   

  گوشت و مرغ

  حیوانات باید توسط یک مسلمان عاقل و با ذکر نام خداوند کشتار شوند. با استفاده از یک کارد تیز وریدهای وداج، شریانهای کاروتید، نای و مری بریده شده و خون باید بطور کامل از بدن خارج شود. اسلام تاکید زیادی بر رعایت رفتار انسانی نسبت به حیوانات دارد بطوریکه تا زمانیکه حیوان جان در بدن دارد انجام مراحل پس از ذبح مجاز نمی باشد.

   

  ماهی و غذاهای دریایی

  برای درک چگونگی قابل پذیرش بودن ماهی و غذاهای دریایی، فرد باید از قوانین موجود در حوزه های مختلف علوم اسلامی اطلاع داشته باشد. این مسئله به فرهنگ زندگی مسلمانان در مناطق مختلف نیز بستگی دارد. همه مسلمانان ماهی های دارای فلس را حلال می دانند، در حالیکه بعضی گروهها ماهی های فاقد فلس مثل گربه ماهی را حلال نمی دانند. حتی اختلاف نظر بیشتری در بین مسلمانان در مورد غذاهای دریایی نظیر نرم تنان و سخت پوستان وجود دارد. بنظر می رسد که باید شرایط و تفاوتهارا در نواحی مختلف جهان بدرستی درک نمود. برای مثال برای صادر کردن محصولات حاوی طعم های مواد غذایی دریایی چنین درکی لازم است.

   

  لبنیات و تخم مرغ

  شیر و تخم مرغی که از حیوانات حلال بدست آمده باشد حلال است. در کشورهای غربی گاو منبع اصلی تولید شیر و مرغ منبع اصلی تولید تخم مرغ است. بر روی بسته بندی شیر و تخم مرغ بدست آمده از منابع دیگر باید برچسب متناسب با آن زده شود. محصولات گوناگونی از شیر و تخم مرغ بدست می آید. شیر برای تهیه پنیر، کره و خامه استفاده می شود. برای تولید اغلب پنیرها از آنزیم های مختلفی استفاده می شود. چنانچه این آنزیم ها از میکروارگانیسم ها یا حیوانات کشتار شده حلال بدست آمده باشند حلال می باشند. اگر آنزیم ها از منابع خوک تهیه شده باشند حرام و اگر از حیوانات کشتار شده غیر حلال تهیه شده باشند سوال برانگیز و مورد شک و تردید خواهند بود. بر همین اساس امولسیفایرها، ممانعت کننده های رشد کپک، و دیگر افزودنی های غذایی که از منابع نامعلوم بدست آمده اند و در تولید محصولات شیر و تخم مرغ استفاده می شوند برای مصرف مورد تردید هستند.

   

  گیاهان و سبزیجات

   این مواد به استثناء نوشیدیهای الکلی یا دیگر مواد سکرآور عموماً حلال هستند. با اینحال در کارخانجات مدرن فرآوری مواد غذایی، ممکن است سبزیجات و گوشت ها در یک کارخانه و با تجهیزات مشترک فرآوری شوند که این امر احتمال آلودگی متقاطع را افزایش می دهد. همچنین ممکن است مواد غذایی خاصی با منشاء حیوانی در فرآوری سبزیجات استفاده شود و محصولات تهیه شده را مورد شک و تردید قرار دهد. بنابراین روش های تولید و فراوری مواد غذایی باید بدقت پایش شوند تا حلال بودن غذاهای با منشاء گیاهی مورد شک و تردید قرار نگیرند.

  از بحث حاضر در خصوص قوانین و مقررات مشخص می گردد که فاکتورهای متعددی می تواند تعیین کننده وضعیت حلال یا حرام یک غذای خاص باشد که بستگی به طبیعت آن، نحوه فراوری و چگونگی فراهم آوردن مواد متشکله آن دارد. برای مثال، همه محصولات بدست آمده از خوک را باید حرام دانست زیرا خود خوک حرام است. بر همین اساس گوشت گاوی که مطابق با دستورات اسلامی کشتار نشده باشد قابل پذیرش نیست، و البته غذای دزدی شده یا هر محصولی که به هر طریقی که مغایر آموزش های اسلامی بدست آمده باشد نیز حرام است. غذا و نوشیدنیهایی که سمی یا سکرآور باشد حتی در مقادیر کم حرام می باشند زیرا برای سلامتی انسان مضر هستند.

   

 • لبنیات و تخم مرغ